Biorobotika: Svet očami hmyzu - ako nám môžu pomôcť?

Predstavte si, že vidíte svet očami hmyzu a detaily ťažko prístupných priestorov. Inžinieri z Washingtonskej univerzity v stredu ohlásili, že to je možné, prostredníctvom bezdrôtovej kamery, ktorá je dosť malá na to, aby sa mohla pripevniť na chrbát živého chrobáka. Inými slovami „GoPro pre hmyz“.

Biorobotika: Svet očami hmyzu - ako nám môžu pomôcť?
Kamerový systém na chrbte chrobáka ©washington.edu

Inžinieri vyvinuli prvý plne bezdrôtový, mechanicky riaditeľný systém videnia vo forme, ktorá je dostatočne malá na to, aby bola pripevnená na chrbte hmyzu a streamovala video. Celý systém váži približne 250 mg  s batériou na šesť hodín.

Fotoaparát sedí na mechanickom ramene, ktoré sa môže otáčať o 60 stupňov, aby sa umožnilo posúvanie zľava doprava a snímanie panoramatických záberov s vysokým rozlíšením alebo sledovanie pohybujúceho sa objektu. Kamera a rameno sú ovládané cez Bluetooth zo smartfónu zo vzdialenosti do 120 metrov, čo je vzdialenosť dlhšia ako futbalové ihrisko.

„Doteraz, bezdrôtové videnie nebolo možné pre malých robotov alebo hmyz,” uviedla Shyam Gollakota, docentka na škole výpočtovej techniky a inžinierstva Paula G. Allena, ktorá výskum viedla.

Pracujete na zaujímavom projekte? Napíšte nám a dajte nám vediet.

Biorobotika: Svet očami hmyzu - ako nám môžu pomôcť?
©washington.edu

Vedci sa rozhodli pripojiť odnímateľný systém na chrbát dvoch rôznych druhov chrobákov - Asbolus verrucosus a Pinacate beetle - keďže je známe, že podobné chrobáky dokážu prepravovať bremená ťažšie ako pol gramu.

Vikram Iyer, doktorand v odbore elektrotechniky a informatiky, ktorý pracuje na výskume, dodal, že postupne pridávajú váhu, aby sa ubezpečili, že neovplyvňujú ich pohyb. „Aj keď nosili fotoaparát, stále dokázali ľahko prechádzať prekážkami, ako sú kamene, ktoré boli väčšie ako oni. Po ukončení experimentov sme mohli ľahko oddeliť kamerový systém a zistili sme, že chrobáky naďalej žili viac ako rok.“

 
Video Url
©Paul G. Allen School

„Výrazné zníženie veľkosti a hmotnosti tradičných systémov snímania rozširuje použitie kamier na nové aplikácie, ktoré predtým neboli možné,” povedal Gollakota.

„Mať schopnosť zachytiť a streamovať vizuálne údaje pri pohybe hmyzu môže byť veľmi prospešné pre poľnohospodársky priemysel, ako aj pre priemyselné IoT a skúmanie nových prostredí,“ dodal.

„Živý hmyz, ako sú chrobáky, môžu pobehovať celé hodiny, to ďaleko presahuje možnosti malých robotov, otvára to možnosť používať hmyz so senzormi na monitorovanie podmienok inteligentného poľnohospodárstva, lokalizovať kolónie hmyzu na kontrolu škodcov, “ uviedol Iyer.


Zdroj: washington.edu